A megfelelő ruházat kiválasztása nagyon fontos szempont, annak érdekében, hogy a sportolás ne veszítsen élvezeti értékéből.
Kabát – nadrág: Az első egy-két alkalomra megteszi a meglévő sportkabát, de inkább érdemes kölcsönkérni ismerőstől, baráttól, vagy rokontól egy rendes sí-, vagy snowboard kabátot, hiszen ezek erre a célra lettek kitalálva, vagyis könnyűek, nem akadályoznak a mozgásban és a mai korszerű darabok a vékonyságuk ellenére nagyon jól tárolják a mozgás közben termelődő hőt. (és egy kezdőnél termelődik rendesen a sok fölösleges kapálózástól, eséstől, keléstől és koncentrálástól).
Amikor vásárlása adjuk a fejünket érdemes kicsit tájékozódni a minőség és ár közötti különbségekről. Két adattal biztosan találkozunk a boltokban a kabátok és nadrágok vásárlásakor: vízállóság és lélegző-képesség. Értelem szerűen minél magasabbak ezek a számok annál megbízhatóbb, minőségibb ruhadarabokról beszélünk, viszont annál drágábbak is. A vízállóság a kívülről érkező nedvesség elleni védelmet jelenti, míg a lélegző-képesség a mozgás során keletkező izzadság és pára eltávolítási lehetőségét jelenti.
Jó tanács: egy kezdőnek tökéletesen megfelel az 5000 mm-es vízállóságú kabát és nadrág egyaránt. A másik adat, az anyag lélegző-képessége általában szinkronban van a vízállósággal. Ennél kisebb értékekkel rendelkező ruházattal nem érdemes foglalkozni, mert később csak bosszúságot okoznak (állandóan átázhatnak, és ráadásul bele is izzadhatunk rendesen).
Aláöltözet: Kerüljük a pamut ruházatot, mert könnyű benne megfázni! A pamut ruházatnak nagyon jó a nedvszívó képessége, ezért a mozgás közben keletkező izzadtságot is hamar felszívja, viszont nehezen szárad. Ezért mondjuk két gyakorlat között, amikor az oktató magyarázza a következő feladatot, vagy csak egyszerűen ülünk a felvonón- tehát nem mozgunk – akkor nem valami kellemes vizes holmit viselni. Főleg ha jön egy két hűvösebb fuvallat… Érdemes tehát egy technikai aláöltöző alsót és felsőt vásárolni, ami már több árkategóriában elérhető az üzletekben, így mindenki megtalálja a maga pénztárcájának és ízlésének való darabot. Ezek az aláöltözők olyan technikai anyagból készülnek, amelyek a keletkező nedvességet átengedik, és az könnyen el tud párologni, ezzel szárazabb érzést és magasabb komfortérzetet biztosítva viselőjének.
Jó tanács: a nadrágból érdemes térdig érőt választani, hiszen addig a sízokni is felér, és így elkerülhetjük a sí-, vagy snowboardcipőben az egymáson gyűrődő anyagok okozta kényelmetlenségeket a lábszáron.
Jó tanács: ezek az anyagok a már említett tulajdonságoknak köszönhetően nagyon könnyen száradnak, így akár minden nap ki lehet öblíteni síelés után, mert reggelre biztosan megszáradnak. Ezzel lehet egy kicsit spórolni, ha nem szeretnénk egyből két-három garnitúrát bevásárolni.
Szükségünk lesz még egy rétegre, amely a megfelelő hőérzetet biztosítja. Ez többnyire valamilyen pulóvertől várható el, amiből a legjobb választás a különböző vastagságban kapható polár pulóverek.
Kesztyű, sapka, zokni: mind fontos kellékei a sízésnek és a boardozásnak egyaránt. Ezek kiválasztása kevésbé szakmai feladat, de azért jó ha tudjuk, hogy a kesztyűk között – mivel hasonló anyagokból készülnek, mint a kabátok, nadrágok, így ugyanolyan tulajdonságokkal is rendelkeznek – vannak jobban és kevésbé vízálló darabok.
Jó tanács: A méretet tekintve akkorát érdemes választani, amiben az ujjak végén marad egy „összecsípésnyi” hely, hiszen a teljesen passzentos kesztyűben jobban fázik a kezünk.
Egy rutinos síelő tanácsai kezdőknek I.rész - ruházat
Ha valaki téli a sportok valamelyikének kipróbálására adja a fejét, az jó ha tisztán lát egy két dolgot, mielőtt csúszni kezd. Ebben igyekszünk segítséget nyújtani kezdő síelőknek és/vagy snowboardosoknak a ruházat, a felszerelés az utazás és a helyszín tekintetében. Ebben a részben ruházatról lesz szó.
(Forrás: sielok.hu / kép: PixaBay)