Az inline ski mint sportág is létezik?
Őszintén szólva nem tudom, hogy versenyeket rendeznek-e, van-e szövetsége és esetleg külföldön önálló sportágként működik-e. Komoly sífutó élettel rendelkező országokban sokan koriznak sífutó botokkal. Én itthon még nem nagyon láttam inline ski-ző embereket.
Akkor biztos felfigyelnek rátok a bringázók, futók, sétálók.
Eléggé csodabogárnak számítunk a barátnőmmel, amikor edzeni megyünk a Dunakanyarba. Viszont szinte kivétel nélkül mindenkitől csak pozitív visszajelzéseket kapunk, amikor meglátnak minket edzeni. Sokan megállítanak és érdeklődnek, hol lehet ezt tanulni, mert elég impozáns, ahogy nyolc keréken suhansz és az egész testeddel hajtod magad mint egy sífutó.
Görsíről avagy sírollerről már hallottam. Akkor az valami egészen más?
A sífutók sírollerrel edzenek, ami egy sajátos eszköz. Egy 60-65 cm hosszú sportszer, amely két keréken gördül. A rollira (ahogy a sífutók nevezik) egy hagyományos sífutó kötést szerelnek és egy puha sífutó cipővel használják. Több hátránya is van ennek az egyébként jó kis eszköznek. Nincsen rajta fék. Ezért a sírollit kizárólag zárt és szuperbiztonságos pályán szabad használni. Hagyományos kerékpárúton vagy országúton balesetveszélyes lehet. Ezzel szemben a görkorikon van fék, amellyel vészhelyzetben gyorsan meg lehet állni. A sírollerezéshez nagyon komoly technikai tudás, nagy gyakorlat szükséges, mert az egész eszköz és maga a cipő is roppant labilis. A görkori viszont jól fogja a bokát, stabil és viszonylag gyorsan meg lehet tanulni vele közlekedni.
Hol akadtál rá erre a sportra és mióta csinálod?
A barátnőmmel évek óta járunk sífutó maratonokra és a nyári felkészülésünk során szerettünk volna a sífutáshoz hasonló mozgásformában is edzeni. Erika kislány korától sífutó volt Gyöngyösön, apukája Vasziljevics András volt az edzője, én pedig a Váci Hajó sportegyesületben eveztem, ahol a téli alapozás szerves része volt a sífutás és sítúrázás. Engem személyesen az egykori nevelő edzőm, Rapcsák Károly (Rapcsi) “mérgezett meg” a sífutással. Szóval télen sífutunk rengeteget, nyáron pedig az alapozó edzéseket végezzük szárazon. Gondoltuk, kipróbáljuk, hogy egy stabil, félig fitness, félig speed-görkorival - amelynek 100 mm-es átmérőjű kerekei vannak - és egy pár sífutóbottal hogyan lehet edzeni. A tapasztalat az, hogy kiválóan. Hatalmas élmény és tökéletesen lehet páros botozni, illetve a skating (korcsolyázó) technikájú sífutó mozdulatokkal dolgozni. Az inline ski szerelem volt az első látásra. Pár ezer kilométert már “összeinline-síeltünk". Arról nem is beszélve, hogy gyönyörű kerékpárutak és erdészeti utak vannak Magyarországon és egész Európában, ahol nagyokat lehet csavarogni egy jó görkorival és egy pár jó sífutóbottal.
Milyen izmokat mozgat meg, miért hasznos a síszezon előtti felkészüléshez?
Az inline ski kiválóan edzi a sífutásban résztvevő izmokat, a farizmokat és a comb izmait. A görkorcsolyázással szemben viszont a sífutó botok használatával a törzsizmok, elsősorban a hasizmok és persze a karok és a vállak erejét is használjuk.
Az inline ski elsősorban a szív- és vérkeringési rendszert, a légzőrendszert, az anyagcsere folyamatokat edzi és a sportágspecifikus erő-állóképesség fejlesztés a célja. Összességében kiváló, komplex, kondicionáló edzés az inline ski mindenkinek. Ajánlható bárkinek, aki stabilan tud már görkorival közlekedni. Kicsit más a mozgástechnika és a mozgásdinamika, mint egy hagyományos görkori edzésen vagy túrán, de gyorsan megtanulható a két bottal kiegészített mozgástechnika is.